Biura na wynajem w Warszawie cieszą się popularnością. Pomimo trudnej sytuacji na rynku, stolica wciąż trzyma najwyższy poziom. Najemcy chętnie wynajmują nowoczesne powierzchnie biurowe. Dużą uwagę przywiązują do poziomu bezpieczeństwa, udogodnień dla pracowników, oraz - co w Warszawie jest kwestią problematyczną - ilości miejsc do parkowania dla pracowników i kontrahentów.
Spis treści:
Lokale w stolicy cieszą się uznaniem przedsiębiorców
Rynek walczy z efektem pandemii koronawirusa
Nowe projekty inwestycyjne w drodze
Co jest ważne dla najemców?
Prestiżowe i energooszczędne certyfikaty biurowe
Biura do wynajęcia w Warszawie wciąż na świeczniku
Bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się obecnie biura do wynajęcia w Warszawie. Właściciele biur szukają prestiżowych lokalizacji, a Warszawa może poszczycić się flagowymi projektami deweloperskimi. Stolica daje więc przedsiębiorcom możliwość dokonania wyboru inwestycji biurowej, która będzie najbardziej odpowiadała danej działalności. Mnogość inwestycji o wysokim standardzie sprawia, że firmy mogą szukać dogodnego biura do wynajęcia w Warszawie nawet poza ścisłym centrum miasta.Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Lokal na wynajem w Warszawie
Sektor biurowy wciąż walczy ze skutkami pandemii
Rynek nieruchomości biurowych w dalszym ciągu zmaga się z negatywnymi efektami pandemii. Największym z problemów jest brak tak dużego jak dawniej zainteresowania biurami do wynajęcia w Warszawie, jak w okresie przed pandemią. Wielu pracowników biurowych w dalszym ciągu wykonuje swoje obowiązki z domu, pracując na zasadzie home office. Rośnie też popularność hybrydowego systemu pracy, czyli pracownicy część obowiązków wykonują w domu, a część w stacjonarnym biurze. Rozwiązanie to pozwala pracodawcom redukować liczbę biurek do pracy, gdyż osoby pracujące w systemie hybrydowym mogą korzystać z jednego miejsca do pracy naprzemiennie.
Kolejną trudnością jest konieczność przearanżowania istniejących biur na wynajem w Warszawie. Zmieniły się bowiem potrzeby przedsiębiorców. Obecnie biura gabinetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, natomiast maleje ilość zapytań o biura typu open-space. Ważna jest również kwestia dezynfekcji w biurze, częstszego sprzątania powierzchni itp. Pracodawcy zwracają też uwagę na odległość pomiędzy biurkami pracowników, jeśli w jednym pomieszczeniu musi pracować więcej, niż jedna osoba. Wszystkie te kwestie sprawiły, że właściciele biur do wynajęcia w Warszawie muszą dostosować swoje inwestycje do nowych realiów rynkowych.
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Lokal na wynajem w Tarnowie
Deweloperzy dostarczają nowe biura do wynajęcia w Warszawie
Na terenie stolicy stale przybywa nowych inwestycji deweloperskich, które dostarczają na lokalny rynek nowe biura do wynajęcia w Warszawie. Deweloperzy stale śledzą potrzeby biurowe polskich przedsiębiorców, dzięki czemu kolejne oddawane do użytku inwestycje są coraz bardziej prestiżowe i nowoczesne. Obecnie deweloperzy kładą duży nacisk na modułowość i elastyczność powierzchni biurowych. Istotne jest bowiem, aby biura do wynajęcia w Warszawie można było modyfikować w zależności od aktualnych potrzeb najemców. Tego rodzaju powierzchnie na wynajem cieszą się obecnie największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy w okresie lockdownu zderzyli się z nową rzeczywistością pracowniczą.
Co stanowi dla najemców wartość dodaną?
Przedsiębiorcy poszukują inwestycji, które będą najlepiej odpowiadać ich indywidualnym preferencjom. Co oczywiste, w zależności od profilu działalności firmy, każda z nich będzie miał inne wymagania odnośnie idealnego biura do wynajęcia w Warszawie. Dla jednym przedsiębiorców największą wartością będzie prestiżowa lokalizacja w ścisłym centrum miasta. Takie biuro do wynajęcia w Warszawie z pewnością samo w sobie stanowi wizytówkę oraz doskonałą reklamę dla najemcy. Jednak niektórym przedsiębiorcom dużo bardziej zależy na bliskości komunikacji miejskiej, dostępie do dużej liczby miejsc parkingowych oraz nieco bardziej skrajnej, spokojnej lokalizacji z łatwym dojazdem oraz dogodnym wylotem z miasta.
Faktem jest jednak, że im więcej inwestycja może zaoferować swoim potencjalnym najemcom, tym chętniej interesują się nią przedsiębiorcy, którzy poszukują biura do wynajęcia w Warszawie.
Co zatem stanowi dla najemców prawdziwą wartość dodaną? Poza wspomnianą wyżej lokalizacją, która jest kwestią bardzo indywidualną dla każdego przedsiębiorcy, kolejną ważną rzeczą jest dostęp do parkingu. W Warszawie ciężko o wolne miejsca do parkowania, dlatego w nowoczesnych inwestycjach biurowych deweloperzy decydują się na realizację parkingów zlokalizowanych w podziemnych kondygnacjach wieżowców.
Liczy się także elastyczność powierzchni biurowych. Jeśli właściciel obiektu jest skłonny do podpisania umowy, która umożliwia najemcom zmianę wielkości zajmowanej powierzchni w trakcie obowiązywania umowy, lub modyfikację zajmowanej przestrzeni, to jest to bardzo duży plus dla najemców.
Istotne jest także to, czy biurowiec posiada nowoczesne udogodnienia technologiczne, które ułatwią zarządzanie przestrzenią. Jeśli do tego budynek oferują rozwiązania energooszczędne, to jest to dodatkowa wartość dodana z punktu widzenia najemcy.
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Lokal na wynajem w Tarnowie
Certyfikacja inwestycji podnosi jej prestiż
Jeszcze jedną istotną kwestią, jaka zwraca uwagę potencjalnych najemców, jest certyfikacja obiektu biurowego. Obecnie biura do wynajęcia w Warszawie, które zlokalizowane są w biurowcach posiadających certyfikaty, jest uznawane za bardzo prestiżowe oraz ekologiczne, a w efekcie korzystne dla firmy.
W Polsce najbardziej popularne są dwa rodzaje certyfikatów, które weryfikują wpływ budynku na środowisko. Są to certyfikaty BREEAM oraz LEED.
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to system certyfikacji budynków komercyjnych. W certyfikacji BREEAM wyróżnia się dwa podstawowe typy. Pierwszy typ certyfikacji przyznawany jest budynkom, które są jeszcze w procesie budowy. Jest to certyfikat BREEAM International New Construction. Natomiast drugim typem jest certyfikat BREEAM In-Use International, który przyznawany jest budynkom już ukończonym i oddanym do użytku. W zależności od tego, jaki rodzaj certyfikatu dotyczy obiektu, procesowi certyfikacji podlegają inne jego elementy. Budynek biurowy, który posiada certyfikat BREEAM świadczy o jego ekologii, nowoczesności a także oszczędności w eksploatacji. To z kolei stanowi wabik na przedsiębiorców, którzy poszukują zarówno nowoczesnego jak i ekologicznego oraz energooszczędnego biura do wynajęcia w Warszawie.
Drugim popularnym w Polsce certyfikatem jest LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design), który jest amerykańskim systemem oceny budynków pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED uwzględnia kilka różnych kategorii, dla budynków biurowych są to m.in: Building Design and Construction (BD+C), Opeartions and Maintenance (O+M) czy Interior Design and Construction (ID+C). Kategorie w certyfikacji LEED dzielą się na schematy. W podstawowym systemie BD+C wyróżnia się: LEED New Construction dla budynków nowopowstających, LEED Core & Shell dla powierzchni wspólnych w nowych budynkach komercyjnych itd. Natomiast w ID+C: Commercial oraz Retail Commercial. Certyfikaty w większości schematów są jednorazowe i przyznawane bezterminowo.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna Komercja24.pl