Jak wynika z analiz WGN zapotrzebowanie na lokale biurowe do wynajęcia w Warszawie jest coraz większe. Siedziba firmy świadczy o niej – opinie klientów często opierają się na wyglądzie biura, jego lokalizacji oraz dostępności. Pandemia spowodowała częściowe ograniczenie pracy stacjonarnej na rzecz home office, jednak coraz więcej firm wraca już do normalnego trybu i spotkań z klientami na żywo.
Spis treści:
Biura wciąż walczą ze skutkami pandemii
Jak cię widzą…
Zanim zaczniesz szukać biura określ czego potrzebujesz
Centrum czy peryferie?
Koszty wynajmu biura
Mały lokal
Duży lokal
A może biuro w domku?
Wpływ pandemii na sektor lokali biurowych na wynajem w Warszawie
Rynek lokali biurowych do wynajęcia w Warszawie zmaga się wciąż z ujemnymi skutkami pandemii. Największym z problemów jest brak tak dużego jak dawniej zainteresowania tego typu nieruchomościami, jak w okresie przed pandemią. Wynika to w głównej mierze z popularności hybrydowego systemu pracy. Pracownicy wielu firm, zwłaszcza korporacji, wykonuje swoje obowiązki na zasadzie „home office”. Na rynku lokali biurowych wyraźnie widać zainteresowanie mniejszymi powierzchniami biurowymi. Wielu pracodawców uważa, że duże lokale biurowe do wynajęcia w Warszawie nie są już tak potrzebne.
Kolejną trudnością jest konieczność przearanżowania istniejących biur na wynajem w Warszawie. Zmieniły się bowiem potrzeby przedsiębiorców. Pracownicy mogą dzielić się naprzemiennie biurkami. A biura pełnią funkcję bardziej prestiżową niż codziennego miejsca pracy. Jak wynika z analiz WGN zmniejsza się zainteresowanie lokalami biurowymi do wynajęcia w Warszawie o dużej, otwartej powierzchni. Z uwagi na obostrzenia przedsiębiorcy kładą nacisk na mniejsze ale osobn gabinety, duże odległości między biurami a także konieczność częstszej dezynfekcji sprzętu biurowego oraz powierzchni biurowej. Zmiany w potrzebach pracodawców wpłynęły oczywiście na właścicieli biur, którzy chcąc wynajmować swoje inwestycje muszą dostosować je do nowych realiów rynkowych. Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: lokal biurowy na wynajem
Lokal biurowy na wynajem w Warszawie wizytówką firmy
Nie ma wątpliwości co do tego, że lokal biurowy na wynajem jest kluczowy w funkcjonowaniu każdej firmy, nie tylko w Warszawie. Biuro to miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów a także integracji i budowania relacji wśród pracowników, co w bezpośredni sposób wpływa na efektywność organizacyjną. Powroty do biur po długim okresie obostrzeń pandemicznych to szansa na odmrożenie procesów najmu, co będzie miało istotny wpływ na wzrost zainteresowania lokalami biurowymi. O znaczeniu oraz pozycji firmy świadczy zlokalizowanie siedziby.
W bazie ofert Grupy WGN znajdują się biura do wynajęcia w Warszawie dla nawet bardzo wymagającego przedsiębiorcy. Za wynajem nowoczesnych lokali w centrum Warszawy płaci się obecnie 90 – 110 zł/mkw. W najlepszych lokalizacjach, 70- 85 zł/mkw. w okolicach centrum, około 65-70 zł/ mkw. w strefie poza centrum. Z danych WGN wynika również, że czynsze za starsze lokale biurowe, w lokalizacjach poza centrum, płaci się przeciętnie około 70 – 80 zł/mkw.
Na co zwrócić uwagę.
Zanim rozpoczniesz szukanie biura w stolicy określ najpierw potrzeby firmy, grupy docelowej, pracowników a także plany rozwojowej. Ciekawa obserwacją jest fakt, że wielu przedsiębiorców ocenia przydatność biura nie kierując się przede wszystkim ceną czynszu. Zwraca się większą uwagę na standard biura, jego lokalizację, powierzchnię a dopiero na koniec cenę wynajmu i wysokość opłat.
Przy wyborze lokalu biurowego na wynajem w Warszawie konieczne jest wzięcie pod uwagę jego lokalizacji. Jeżeli marzy nam się zwłaszcza klient premium siedziba firmy nie może mieścić się w nieatrakcyjnym miejscu. Koniecznym warunkiem jest również dobry dojazd oraz miejsce do parkowania. Lokal biurowy na wynajem w Warszawie najczęściej kojarzy się z nowoczesnymi biurowcami oraz zabytkowymi kamienicami. Te drugie chociaż wyglądają bardzo prestiżowo są też bardzo drogie. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się właśnie nowoczesne biurowce klasy A. Zapewniają one bowiem nie tylko biura dla wymagających ale oferują dodatkowe usługi jak restauracje czy zaplecze rekreacyjne, zarówno dla klientów, jak i pracowników firmy.
Czy lokal biurowy na wynajem w Warszawy to dobry pomysł?
Biorąc pod uwagę powyższe wybór lokalizacji lokalu biurowego na wynajem w Warszawie to sprawa priorytetowa. Wpływa bowiem na działanie firmy oraz opinie potencjalnych klientów. Wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszą się, wbrew powszechnym opiniom, biura w centrum miasta. Pomimo wysokich kosztów oraz obaw związanych z trudnościami z parkowaniem lokal biurowy w sercu stolicy to marzenie wielu przedsiębiorców.
Jednym z plusów więc bardzo dobra sieć komunikacyjna, która pozwala bezproblemowo dotrzeć do centrum z każdej części aglomeracji. Nawet nie dysponując samochodem można swobodnie dojechać do śródmieścia. Klienci nie będą zmuszeni szukać biura firmy na peryferiach czy osiedlach mieszkalnych a pracownicy docenią komfort dojazdu i oszczędność czasu.
Firmy usługowe, którym zależy na pozyskiwaniu klientów, jak agencje nieruchomości czy eksperci finansowi docenią fakt, że serce stolicy to miejsce, gdzie pojawia się mnóstwo ludzi. Lokal biurowy na wynajem w centrum Warszawy z dobrze widoczny oszyldowaniem zewnętrznym sprawia, że firma jest widoczna i zauważalna. A to wpływa na jej uznanie i prestiżowość. Jak wynika z analiz Grupy WGN biuro w prestiżowej lokalizacji, jak właśnie Stare Miasto czy Śródmieście, pomaga w szybkim zdobyciu renomy, a tym samym przyciągnie większą ilość klientów. Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: lokal biurowy na wynajem
Ile trzeba zapłacić za lokal biurowy na wynajem w Warszawie?
Według analityków WGN ceny lokali biurowych na wynajem w Warszawie zależą przede wszystkim od lokalizacji. Na jej wysokość wpływ mają też inne czynniki, jak standard, wielkość oraz dodatkowe udogodnienia.
Małe biuro
Za małe biuro przyjmuje się lokal o powierzchni 13-25 m2, czyli tyle ile ma przeciętna niewielka kawalerka. Taka powierzchnia powinna być wystarczająca dla małej firmy, zatrudniającej 3-6 pracowników. Jeśli firma nie przewiduje szybkiego rozwoju i nie planuje ekspansji może zainwestować we własne biuro. Na rynku lokali biurowych w Warszawie jest wiele ofert sprzedaży, ale i wynajmu. Według analiz średnia cena małych biur to ok. 69 zł/m2. Tańsze oferty znajdziemy tradycyjnie z dala od centrum Warszawy.
Wiele firm nie szuka lokali w wieżowcach, wychodząc z założenia, że będą one dla nich przytłaczające. Wśród tego typu przedsiębiorców powodzeniem cieszą się oferty w odremontowanych kamienicach oraz zamkniętych osiedlach mieszkaniowych.
Duże biuro
Pod pojęciem dużego biura najcześciej ukrywa się lokal o powierzchni znacznie przekraczającej standardowe normy liczby metrów na danego pracownika, albo powierzchnia dla dużej firmy. Taka firma najczęściej ma do dyspozycji całe albo pół piętra w wieżowcu.
W biurowcu można wynająć lokale od 200 m2. Czynsz wyjściowy wynosi 80-90zł mkw., plus koszty eksploatacyjne 23 zł/mkw. miesięcznie. Cena wynajmu biur poza centrum jest już dużo nisza, czynsze zaczynają się od 30-40 zł/mkw. Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: lokal biurowy na wynajem
Dom wolnostojący
Alternatywnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest wynajem całego domu. Firma zyskuje dzięki temu przestrzeń wyłącznie dla siebie. Dodatkowym atutem może być ogród, który pracodawca może wykorzystać na integracyjne spotkania swoich pracowników lub miejsce do eventów biznesowych. Ogranicza w ten sposób koszty wynajmu miejsca na tego typu służbowe wydarzenia. Wiele firm ceni sobie taką koncepcję.